Staff : Department of Botany

ACADEMIC STAFF LIST 2012/2013 SESSION          


Ayodele, A. E.; Professor & Head of Department  (Plant Taxonomy & Systematics)

Odebode, A. C.;               

Professor (Plant Pathology/Mycology)

Jonathan, S. G.

Professor  (Mycology/Biotechnology)

Jayeola, A. A.     

Professor (Plant Anatomy/Systemics)

Fasola, Taiye R.

Professor  (Ethnobotany)

Oyetunji, O. J.   Reader  Lecturer  (Plant Physiology/Soil Biology)
Adenipekun, Clementina O. Reader (Plant Physiology/Mushroom Biotechnology)

Chukwuka, K. S. 

Reader (Plant Ecology/Environmental Biology)

Adesoye, A. I.  Senior Lecturer (Genetics/Molecular Biology)
Gbadamosi, Idayat Titilayo               Senior Lecturer (Ethnobotany)

Salaam, A. M.    

Lecturer I (Lower Green Plants & the Environment)

Sobowale, A. A.  

Lecturer I (Plant Pathology/Mycology)

Popoola, O. O. Lecturer II  (Plant Pathology/Mycology)

Akinyemiju, Bola;

Lecturer II (Palynology)

Olawuyi, O. J.

Lecturer II (Genetics/Biotechnology)

Shokefun E. O.

 Lecturer II (Plant Taxonomy)

ADEDIRAN ISRAELO

LABORATORY ASSISTANT
ADESANWO B FOREMAN GARDENER
ADESINA AJIBOLA OLUSOLA LABORATORY ASSISTANT
ADESINA SAHEED AJAYI FIELD OVERSEER I
ADETUNJI OLUWAFEMI ADEYEMI OFFICE ASSISTANT II
ADISA MAYOWA EMMANUEL LAB ASSISTANT
ADUFE CHRUSTIANAH TAYO CLERICAL OFFICER 
AKANDE FOLASHADE ADEBISI STORE KEEPER
AKANDE JOSUA ADEWALE LABORATORY ASSISTANT
AKINOLA OLUWASEUN DAVID FIELD ASSISTANT
AKINWALE-JOHNSON ESTHER ONOMOALE  COMPUTER OPERATOR
ALADE ROTIMI FOREMAN GARDENER 
ALIU AFEAYE BAMIDELE FIELD OVERSEER I
EMIOLA OLARENWAJU TAOFIK LAB ASSISTANT I
IBUKUN IFEOLUWA OHIONEI LAB ASSISTANT
JIMOH A FORMAN GARDNER
KOLAWOLE OLUWAFUNKE AJOKE ASST EXECUTIVE OFFICER
MPAMA-IBEKWE CLEMENTINA .N. PRINCIPAL LAB ASST
OGUNSANYA BABATOLA G FIELD ASSISTANT 
OKPEKU BOLA LAB ASSISTANT 
OLOPADE ROSELINE LAB ASSISTANT
OLUNIYI ADEWUNMI JOHN FIELD ASSISTANT I
OSHIGWE S FOREMAN
OWONIKOKO YEKINI SUPERVISOR MESSENGER
OYAJIDE ADEDAMOLA COMPUTER OPERATOR
OYEKUNLE OYESOLA JOSEPH  FOREMAN GARDENER 
OYERINDE TAIWO OYEDOYIN CLERICAL OFFICER
TAIWO OLUWASEGUN  LAB ASST TECHNOLOGIST
ADERIBIGBE M.S. SECRETARY I
AKINLABI S.A  SENIOR TECHNOLOGIST
ALAO SOLOMON OMONIYI TECHNOLOGIST I
ALLU I.G.A SENIOR DATA PROCESSING OFFICER
ESIMEHHUAI DONATUS SENIOR TECHNOLOGIST

FADOGBA I.B

SENIOR WORKSHOP SUPV 

FARAMIDE BOSEDE ADEFEMI 

SENIOR TECHNLOGIST  

FASHOLA M.O. 

PHOTOGRAPHER 

IZUAGIE BENEDICT E. OSIOLENE

 

OKEKE W.O 

S.E.O 

OLADIRAN O.O

SENIOR LAB SUPERVISOR 

OLALERE OLUSEGUN

SENIOR WORKSHOP SUPV 

OLATUNDE AJOKE ARINOLA 

TECHNOLOGIST II 

OLOWE OLUTOSIN TAIWO .S. 

SENIOR TECHNOLOGIST 

OMOLARE LAWRENCE OLUTOYE 

HIGHER EXE OFFICER 

 OWOLABI MICHEAL K.

CHIEF TECHNOLOGIST 

OWOOLAPO ELIZABETH OLUFUNKE 

SEC ASST I 

OZAH PETER EMEKA

SENIOR LAB ASST