Staff : Department of Computer Science

Adenike O. Osofisan, B.Sc. (Ife), M.Sc. (Georgia Tech), Ph.D. (O.A.U), AMBA (Ibadan) (Data Communication and Data Mining) FNCS, FNIM.

Professor

B.O. Akinkunmi, B.Sc., M.Sc., Ph.D (Ibadan) (Knowledge Representation, Reasoning and Formal Ontologies) MNCS.

Senior Lecturer

Adejoke O. Olamiti, B.Sc. (Ibadan), M.Sc. (Lagos) (Knowledge Discovery in databases, Software Engineering) MNCS

Lecturer I

E.U. Okike, B.Sc., M.Inf. Sc., Ph.D. (Ibadan), (Software Engineering)

Senior Lecturer

A.B. Adeyemo, B.Sc. (Ife), PGD (Ife), M.Tech. (Akure) (Data Mining), MNCS,

Senior Lecturer & Ag. HOD

O. Osunade, B.Sc. (Ife), MBA (Akure), M.Sc. (Ife), Ph.D. (Ibadan) (Data Networks) MNSE

Senior Lecturer

Angela U. Makolo, B.Sc. (Hons) (Ibadan), M.Sc. (Ibadan) ,Ph.D. (Ibadan),MCPN, MISCB, MASCBN (Computational Biology, Data Mining and Machine Learning)

Lecturer II

Atinuke O. Adeoye, B.Sc., M.Inf. Sc. (Ibadan) (Human Computer Interaction, Software Engineering)

Lecturer II

A.B.C. Robert, B.Eng. (Minna), M.Inf. Sc. (Ibadan), DEA (Nancy France) ,Ph.D(Nancy France) (Information System Modelling)

Senior Lecturer

Yetunde O. Folajimi, B. Sc. (Computer Science) , M. S.c., (Computer Science), PhD(Computer Science)(Artificial Intelligence)

Lecturer I

Oladejo B.F.B.Sc.(Ibadan), M.Sc. (Ibadan), Ph.D. (Ibadan) (Artificial Intelligence and Information Systems)

Lecturer I

Omowunmi O. Adeyemo, B.Sc., M.L.S. (Ibadan) (Data Mining/Data Warehousing, Software Engineering)

Lecturer I

O.F.W. Onifade, B.Sc.(Hons), M.Sc. (Ibadan), Ph.D. (Nancy Université, France/ University of Ibadan) MCPN,MIEEE,MIAENG   (Risk Management in Economic Intelligence, Data Quality & Information Retrieval, Pattern Matching & Adaptive Intelligent Systems)

Lecturer I

S.O. Akinola, B.Sc., M.Inf. Sc., PhD (Ibadan) (Data Mining)

 Senior Lecturer

T. Oguntunde , B.Sc.(Hons, Ibadan), M.Sc. (Ibadan), MCP (Microsoft Incorporations)

Lecturer II

O.B. Aderibigbe, B.Sc., M.Sc. (Ibadan)

Principal Systems Analyst

P.O. Yara, B.Ed. Maths (ABU), M.Ed. Maths (Ibadan), PGD Computer Science (Ife) (MCPN, MNIM)

Principal Systems Analyst

G.M AyininuolaB.Sc, M.Sc. Ph.D (Ibadan), MNSE

 

I.T AyorindeB.Tech.(Hons) (FUTA), M.Sc. (Ibadan)

Lecturer II

A.K. OjoB.Sc.(Hons), M.Sc. (Ibadan), MCPN (Data Mining)

Lecturer II

O.D. Adeniji, B.Eng.(Hons), M.Sc. (Malaysia), IANG, MITC (Networks and Mobility)

Assistant Lecturer

A.B. Olaofe, B.Sc.(Hons) M.Sc (Ilorin), Oracle PL/SQL Developer Certified Associate (OCA) (Knowledge  Management)

Assistant Lecturer

Elizabeth O. Ogunseye, HND Computer Science (Ibadan Poly) System Programmer

I.O.I Akinwale,  Physics electronics (Univ. Ibadan.), PGD “Physics electronics (FUTA), AISLT (Electronic Intrumentation and Communication)

Technologist

AKOMOLAFE OLADEJI PATRICK LECTURER 11
FOLAJIMI YETUNDE OLUWATOYIN LECTURER 1
LONGE OLUMIDE BABATUNDE LECTURER 1
MELEFA OLUKAYODE ASST.LECTURER
SAKPERE ADERONKE ASST.LECTURER
WOODS CHINYERE NANCY LECTURER 11
ABIOYE IBUKU SAMUEL LABORATORY ASSISTANT
AKOMOLAFE JOSEPH AYODELE SENIOR LABORATORY
ADESOKAN T.A CHIEF COMPUTER SCIENCE
OJELABI BABATUNDE ASSISTANT SUPERVISOR
ABUYA RICHARD EHIZONAGA EXECUTIVE OFFICER
OSADAHUNSI OLAREWAJU CLERICAL OFFICER
OYENIYI JOSEPH OMIGBIRE DRIVER MECHANIC