Staff : Department of Computer Science

NAMES QUALIFICATIONS DESIGNATION AREA OF SPECIALIZATION
S.O. Akinola, B.Sc., M.Inf. Sc., PhD (Ibadan) Reader   & Acting HOD Data Mining

Adenike O. Osofisan,  

B.Sc. (Ife), M.Sc. (Georgia Tech), Ph.D. (O.A.U), AMBA (Ibadan)

Professor

   Data Mining, Human Computer Interaction HCI, Data Communication FNCS, FNIM.

A.B. Adeyemo, 

B.Sc. (Ife), PGD (Ife), M.Tech. (Akure)  Reader Data Mining, Mobile and Internet Computing, MNCS

B.O. Akinkunmi, 

B.Sc., M.Sc., Ph.D (Ibadan) 

Senior Lecturer

Knowledge Representation, Reasoning and Formal Ontologies, MNCS.

O. Osunade,  

B.Sc. (Ife), MBA (Akure), M.Sc. (Ife), Ph.D. (Ibadan) Reader Computer Network, Data Communication, MNSE

O.F.W. Onifade,   

 B.Sc.(Hons), M.Sc. (Ibadan), Ph.D. (Nancy Université, France/ University of Ibadan) MCPN,MIEEE,MIAENG  Reader  Risk Management in Economic Intelligence, Data Quality & Information Retrieval, Pattern Matching & Adaptive Intelligent Systems
A.B.C. Robert B.Eng. (Minna), M.Inf. Sc. (Ibadan), DEA (Nancy France) ,Ph.D(Nancy France)  Senior Lecturer Knowledge Management modeling & Integration
Oladejo B.F., B.Sc.(Ibadan), M.Sc. (Ibadan), Ph.D. (Ibadan)  Senior Lecturer Knowledge Management, Business Intelligence and Software Engineering

Yetunde O. Folajimi,

  B. Sc. (Computer Science) , M. S.c., (Computer Science), PhD(Computer Science) Senior Lecturer  Artificial Intelligence
Angela U. Makolo,   B.Sc. (Hons) (Ibadan), M.Sc. (Ibadan) ,Ph.D. (Ibadan),MCPN, MISCB, MASCBN Lecturer I  Computational Biology, Data Mining and Machine Learning

Adejoke O. Olamiti, 

 B.Sc. (Ibadan), M.Sc. (Lagos)

Lecturer I

 Knowledge Discovery in databases, Software Engineering, MNCS

T. Oguntunde , 

 B.Sc.(Hons, Ibadan), M.Sc. (Ibadan), MCP  Lecturer I  Microsoft Incorporations
Ibiyinka T. Ayorinde  B.Tech.(Hons) (FUTA), M.Sc. (Ibadan) Lecturer I  Data Mining

Adebola K. Ojo 

 B.Sc.(Hons), M.Sc. (Ibadan), MCPN Lecturer I  
O.P. Akomolafe      Lecturer I  
Nancy C. Woods   Lecturer I  

O.D. Adeniji, 

 B.Eng.(Hons), M.Sc. (Malaysia), IANG, MITC  Lecturer II  Networks and Mobility
Sakpere Aderonke Busayo   Lecturer II  
Elizabeth O. Ogunseye      
       

O.B. Aderibigbe, 

 B.Sc., M.Sc. (Ibadan)

Principal Systems Analyst

 

P.O. Yara, 

 B.Ed. Maths (ABU), M.Ed. Maths (Ibadan), PGD Computer Science (Ife) (MCPN, MNIM)

Principal Systems Analyst

 

I.O.I Akinwale,  

 Physics electronics (Univ. Ibadan.), PGD “Physics electronics (FUTA), AISLT 

Technologist II

 Electronic Intrumentation and Communication
ABIOYE IBUKU SAMUEL   LABORATORY ASSISTANT  
ADESOKAN T.A   CHIEF COMPUTER SCIENCE  
OJELABI BABATUNDE   ASSISTANT SUPERVISOR  
ABUYA RICHARD EHIZONAGA   EXECUTIVE OFFICER  
OYENIYI JOSEPH OMIGBIRE   DRIVER MECHANIC